Vill du ha köphjälp? — Vi räknar ut materialåtgång och ringer upp dig inför ditt köp.
Hem » Produkter » Slipmaskiner – Mirka » Underlagsplatta (Backing Pad) till slipmaskin & vinkelslip – Mirka
Underlagsplatta / backing pad med kardborre
För excenterslip eller vinkelslip (beroende på variant)
125 mm eller 150 mm
Multihole-hålbild för bra dammutsug

En underlagsplatta (backing pad) är en slitdel som påverkar både avverkning, finish och dammutsug. Här hittar du Mirkas backing pads i flera varianter – både för oscillerande excenterslip och för M14-maskiner som vinkelslip/grovslip.
Underlagsplattan har kardborre (hook & loop) och används med sliprondeller som t.ex. Abranet nätslip eller grovslipningsrondeller.
Det viktigaste är att välja rätt gänga och diameter:
Detta är standard för oscillerande excenterslipar, t.ex. Mirka DEROS.
M14 är standardgänga på många roterande maskiner och används ofta i sammanhang där man vill ha högre avverkning. Med rätt tillbehör kan en M14-underlagsplatta användas vid grovslipning på t.ex. färg, spackel och hårda ytor.
Obs: M14-varianten passar även roterande maskiner som Mirka PS 1437, i kombination med Dammutsugsenhet och Borste för dammutsugsenhet.
Stabil slipning och jämnare resultat
Bättre dammupptagning (särskilt med Abranet)
Mindre risk för ojämna slipspår
Effektivare slipning och längre livslängd på slipmaterial
Vi använder cookies för statistik och marknadsföring.
Du väljer själv om du vill samtycka. Du kan ändra ditt val när som helst.
Recensioner
Det finns inga recensioner än.